1. Ana Sayfa
  2. /
  3. Pimapen Temizliği

PİMAPEN
Temizliği

Down Arrow

Pimapen pencerelerin saymakla bitmeyen avantajlarının yanında Pimapen temizliği ile ilgili birkaç noktaya da dikkat edilmesi gerekmektedir.

İnşaat Aşamasında Pimapen Pencereler Nasıl Korunmalı ve Temizlenmelidir?

Sıva, boya, beton işleri gibi Pimapen pencerelerin kirlenmesinin kaçınılmaz olduğu her türlü durumda pencerenin tamamı mutlaka bir boyacı folyosu ile kapatılmalıdır. Özellikle harç ve inşaat malzemelerinin sebep olduğu kirlenmelerin kazınmadan hemen temizlenmesi gerekmektedir. Bu maddelerin temizlenmemesi profil ve cam yüzeyinin özelliğini bozarak matlaşmasına sebep olur.

Pimapen pencere yakınında kaynak makinası gibi ısı kaynaklı aletlerle çalışmak pencere çevresinde ve camda tamiri mümkün olmayan hasarlara neden olabilir. İnşaat işleri tamamlandıktan sonra Pimapen pencerelerin su tahliyesini sağlayan kanalların elektrikli süpürgenin sivri ucu yardımı ile temizlenmesi gerekmektedir. Bu temizleme işleminin ardından da nemli bir bezle silinmesi gerekmektedir. Su tahliye deliğinin tıkanmamış olmasına dikkat ediniz. Bu tahliye deliklerinin arada bir temizlenerek açık tutulması daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Bununla birlikte pencere üstündeki koruma bantlarını ve camdaki üretici çıkartmalarını temizleyiniz.

İnşaat nedeni ile Pimapen pencereler üzerinde yapışıp kalmış olan toz ve kum taneciklerinin yüzeyde çizikler oluşturmaması için pencerenin ilk temizliğinin bol su ile yapılması gerekmektedir.

Pimapen pencerelerin montaj işlemi tamamlandıktan sonra üzerinde bulunan koruyucu bantlar sökülmelidir. Binada sıva, boya, badana gibi inşaat işleri devam ediyorsa bu koruyucu bantlar pencere yüzeylerinin zarar görmesini engellemek için inşaat bitene kadar sökülmemelidir. Pimapen pencere üzerinde bulunan koruyucu bantlar uzun süre güneş ışınlarına maruz kaldığında pencere yüzeyine kaynayacaktır. Pencere yüzeyine kaynayan koruyucu bantların çıkartılabilmesi için saç kurutma makinası gibi sıcak have üfleyen bir ısıtıcının yaklaşık bir dakika koruyucu bandın üzerine 10-15 cm mesafeden tutulması ve koruyucu bandın soğumadan çekilmesi gerekmektedir.

Pimapen pencereler üzerinde bulunan koruma bantları uzun süre güneş ışınlarına maruz bırakılmamalıdır. Aksi takdirde bu bantların pencereden sökülmesi zorlaşmaktadır. Pimapen üzerindeki bantların nasıl çıkarılması gerektiği ile ilgili yapmış olduğumuz önerileri buraya tıklayarak yorumlar kısmından okuyabilirsiniz.

Pimapen Pencere Periyodik Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Çevremizdeki kimyasal tesisler (fabrikalar, rafineriler, atık su arıtma tesisleri vb.), kirli dereler, niteliksiz kömür kullanan konut ve kuruluşların bacalarından çıkan çeşitli gazlar, is, duman, toz, buhar vs. hava kirliliğini oluşturmaktadır. Özellikle kış aylarında ve gittikçe artan oranda, dairelerin dış duvarlarının iç taraflarında, mobilyaların arkalarında, nemli alanlar ve küf lekeleri görülür. Daha ilerlemiş safhalarda ise hızla yayılan küf mantarları oluşur ve bir küf kokusu yayılır. Dairenizin içindeki ortam şartlarından (sobalı veya kaloriferli olması, yemek pişirme, çamaşır-bulaşık yıkama, kurutma, banyodan yayılan su buharı, insanın kendisi, yetiştirdiğimiz çiçekler v.b. etkenlerden) oluşan nem, soğuk mekan ve yüzeylerde birikerek özellikle ısı izolasyonu iyi olmayan dış duvarların iç taraflarında, kolon ve kirişlerde, içerdeki soğuk yüzeyli eşyalarınızda kirlenme, küflenme, benek şeklinde lekeler gibi kötü görüntüler olarak ortaya çıkar. Yukarıda saydığımız iç ve dış olumsuz etkenler diğer etkileyici faktörlerle (güneş, oksijen, su) birleşerek pencere üzerinde kirlenmelere neden olabilmektedir. (Bu durum her türlü pencerelerde görülebilmektedir.) Kirlenme, pencerenizin iç yüzeyinde olabileceği gibi dış yüzeyinde de olabilir. Kirlenme sıklığı ve oranı bölgeden bölgeye, binadan binaya, mekandan mekana, odadan odaya değişebilir veya hiç olmayabilir. Çok uzun sürede olabileceği gibi çok kısa sürede de görülebilir. Bunlar tamamen dış etkenlere bağlıdır.

Normal Pimapen temizliğinde aşındırıcı içermeyen sıvı veya krem deterjanlar kullanılmalı, temizleme işlemi beyaz yumuşak bir bezle yapılmalıdır. Pencerenin iç ve dış yüzeyi deterjanla ıslatılmış bezle camın silinmesi gibi birkaç kez sürülerek yapılmalı ve ardından bastırmadan kurulanmalıdır. Pencerelerin dış etkenlerden alacakları zararı en aza indirgemek için, pencere iç ve dış yüzeyleri ortalama 15 günlük periyotlarla temizlenmelidir. Temizleme işlemi ne kadar geciktirilirse pencerenin temizlenmesi o kadar zorlaşmakta ve üzerindeki olumsuz durum hava kirliliğine bağlı olarak artmaktadır. Pimapen temizliğinde; aseton, metilen klorit, tiner ,gaz yağı, benzin, motorin v.b. gibi solvent türü malzemeler, katı partiküller (parçacıklar) içeren toz veya sıvı deterjanlar, temizlik teli, zımpara gibi çizecek malzemeler kullanmayınız.

Pimapen temizliği sırasında ispanyolet, kilitleme parçası gibi metal donanımların sabun ve su ile temasından kaçınılmalıdır. Bu parçalar su ve sabun ile temas etmesi halinde hemen kurulanmalıdır. Yoğun bir kirlenmenin görüldüğü durumlarda, pencere yüzeyi çamaşır suyu özellikleri içeren bir temizleyici ile silinmelidir. Çamaşır suyu ile ıslatılan beyaz temiz bir bez kirli yüzeylerden birkaç kaz geçirilerek ovulmalıdır. Kirlenme giderildiğinde pencere kurulanmalı ve normal temizlik işlemi yukarıda anlatıldığı gibi yapılmalıdır. Tüm temizlik işlemleri tamamlandıktan sonra, oluşabilecek kirlenmelerin geciktirilmesi için, bir beze hafif sıvı deterjan dökülerek çok ince, ıslak bir tabaka bırakacak şekilde pencere yüzeyine uygulanmalıdır. Bu işlemden sonra pencere yüzeyi kurulanmamalıdır. Boyalı ve kaplamalı Pimapen temizliği, sadece nemlendirilmiş bir bez ve sıvı deterjan ile, fazla bastırmadan, yüzeydeki tozu alacak şekilde bir iki kez silinerek yapılmalıdır.

Pimapen Pencere Camlarının Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Pimapen cam temizliği en iyi bir şekilde temiz bir bez ve sıcak su kullanılarak yapılmasına rağmen camların çok kirli olması durumunda suya biraz deterjan ilavesi yapılması gerekebilir.

Güneşten korunma camları gibi dış yüzeyi özel kaplamalı olan çift camlar için özel temizleme talimatları bulunmaktadır. Bu talimatlara gereksinim olması durumunda bayinizden gerekli yardımı isteyebilirsiniz. Kabartıcı, aşındırıcı cila ve bakım malzemelerinin camların kullanımı sırasında kullanılması sakıncalıdır. Çiziklere sebep olabilecek araç ve jiletlerin kullanılması da aynı şekilde yüzeyde kazıma izleri meydana getireceğinden dolayı sakıncalıdır. Camlarınız ile ilgili soru ve sorunlarınızı yetkili cam üretici firmanıza iletmenizi öneririz.

Tek cam yerine çift cam takılabilmesi için sadece cam çıtalarının değiştirilmesi yeterlidir. Camınızı değiştirerek havalandırma profilini Pimapen doğramalarınızda kullanabilirsiniz.

PİMAPEN ANKARA

1. Sınıf Kaliteli Pimapen mi istiyorsunuz?

En kısa sürede isterseniz 1 Pimapen kapı pencere, isterseniz 10000 Pimapen kapı pencere Hatüpen kalitesi ve güvencesiyle...

HEMEN ARAYIN
map-markerphonetwitterfacebookenvelopeangle-double-upyoutubeinstagramtrello