1. Ana Sayfa
 2. /
 3. Sıkça Sorulan Sorular

SIKÇA SORULAN
Sorular

Down Arrow

Pimapen kapı ve pencerelere dair merak ettiklerinizi kolayca bulup öğrenebilmeniz için Sıkça Sorulan Sorular sayfamızı sizler için derledik.

Pencere doğramalarını seçerken nelere dikkat etmeliyim?

Doğramayı yaptıracağınız kişinin sistem satıcısı olması önemlidir. Sistem satıcısı; profil, üretim ve cam gibi doğramayı oluşturan unsurları garanti kapsamına dahil eden firmalardır. Sadece profil satan firmalar bugün A markası üretirken daha sonra B markası üretip, bir önceki yaptığı markaya garanti ve servis hizmetleri vermemektedir.

Pencere doğramalarını kime yaptıracağınızı tercih ederken aşağıdaki hususları ayrıca dikkate almanızı öneririz:

 • Doğramalarda kullanılacak profil ve aksesuar markalarının güvenilir, toplam kalite yönetimini benimsemiş ve kaliteden taviz vermeyen firmalardan seçilmesi
 • Pencere ve kapı doğraması üretimi yapan tesislerin üretim şartları, teknolojik imkanları ve teknik personel ekibinin yeterliliğinin üst seviyede olması
 • CE ve toplam kalite standartlarına uygun üretim yapılması ve sürekli kalite kontrol mekanizmasını işleten firmaların seçilmesi
 • PVC doğrama montajını gerçekleştirecek personelin taşıması gereken özellikler: deneyimli olması, temiz ve titiz çalışması, müşterilerle doğru bir şekilde iletişim kurabilmesi
 • Satıcı ile yapılan sözleşmelerde kullanılacak profilin, takılacak cam ve aksesuarların net bir şekilde belirtilmesi
 • Tüketici haklarından sonuna kadar yararlanabilmeniz için aldığınız ürünün faturasının tarafınıza verilmesi ve faturanın yapılan sözleşmeye uygun olarak hazırlanmış olması

Pimapen fiyatı nasıl hesaplanır?

Metretül, iki boyutlu bir malzemenin sadece boyu dikkate alınarak hesaplanan bir uzunluk birimidir. Pimapen pencere ve kapı sistemlerinde de kullanılan ana PVC profillerin toplam uzunluğunun belirlenmesinde "metretül" ölçü birimi kullanılmaktadır. PVC pencerelerin imalatında ve fiyat hesaplamasında kullanılabilecek en temel ölçme ve değerlendirme birimi metretüldür. Ancak aksesuar, cam, mermer, işçilik ve montaj kategorileri metretül hesabına dahil değildir.

Pimapen pencerelerde metreftül tanımı; ana profilleri (kasa profili, kanat profili, orta kayıt profili), ana profillerin içindeki destek saclarını, bağlantı elemanlarını (vidalar, orta kayıt bağlantı takozları, çektirmeler), çıtaları ve contaları kapsar.

Metretül kapsamı içindeki tüm malzemeler, PVC pencerenin üretim tekniği gereği kullanılmak zorundadır. Bu malzemelerin miktarı, şekli ve tüm fonksiyonları standartlarla belirlenmiştir ve PVC pencere sistemlerinin tabi tutulduğu testlerden başarı ile geçmesi ancak tüm bu özellikleri eksiksiz barındırmasıyla mümkün hale gelir. Bu bağlamda hiçbir PVC pencere üreticisi bu malzemeler ve belirlenen standartlar üzerinde herhangi bir değişiklik yapamaz.

Yukarıda bahsettiğimiz kapsamlar dışında kalan fonksiyonlar ise nihai tüketicinin istekleri doğrultusun da şekillenir. Pimapen pencere fiyat hesaplaması yapılırken de tüm bu ekstra fonksiyon talepleri ayrı ayrı incelenir ve değerlendirmeye alınır. Bu noktada iyi bir PVC üreticisinin, satın alınan üründe maksimum fayda ve memnuniyet sağlanması açısından tekniğe aykırı istekler konusunda müşteriyi uyarması ve bilgilendirmesi gerekir. Böylece daha verimli ve doğru bir imalat programı oluşturulabilir.

PVC Doğrama Fiyatı: PVC doğrama metrajı ile metretül satış fiyatı çarpılarak hesaplanır.
Donanım Fiyatı: PVC doğramadaki açılımın türüne göre fiyat hesaplanır.
Pervaz Fiyatı: Pervaz metrajı ile metretül satış fiyatı çarpılarak hesaplanır.
Mermer Denizlik Fiyatı: Mermer denizlik uzunluğu ile metre tül satış fiyatı çarpılarak hesaplanır.

Fransız balkon nedir?

Fransız balkon; önünde maksimum 50 cm’lik bir çıkıntı ve korkuluk bulunan bir balkon türüdür. Fransız balkon camlı olup, tek veya çift kanattan oluşmaktadır. İsteğe göre Pimapen Sürme Kapı sistemleri de kullanılabilir. Fransız balkon kapısının büyük boyda olması, güçlü bir yalıtım ve yüksek kalitede malzeme kullanımı gerektirir. Pencerede olduğu gibi, daha kullanışlı ve emniyetli olması açısından balkonda da sıklıkla Pimapen kapı tercih edilmektedir. Isı, ses, toz, hava ve su yalıtımı bakımından en iyi performansı sunar. Camların kaliteli olması da bu açıdan bütünleyici bir unsurdur.

PVC pencere mi alüminyum pencere mi?

Karbon ayak izi, bir işletme yada bir faaliyet sebebi ile oluşan ve yaygın olarak küresel ısınma potansiyelini ifade eden sera gazı emisyon miktarını hesaplar. CO2 eşdeğeri kilogram veya ton cinsinden ölçülür.

Karbon ayak izi karşılaştırması için yapılan çalışmada aynı tip ve ebattaki PVC ve Alüminyum pencere çerçevelerinin, hammadde oluşturulmasından binaya montajına kadar aşamalardaki enerji tüketimi ve bunun sonucunda da kg cinsinden CO2emisyon miktarları hesaplanmıştır. Bu çalışmada PVC pencere çerçevesinin karbon ayak izi 248,8 kg CO2 olarak, Alüminyum pencere çerçevesinin karbon ayak izi ise 485,9 kg CO2 olarak bulunmuştur. Alüminyum pencere çerçevesinin karbon ayak izi, PVC pencere çerçevesine oranla 2 kat daha yüksek miktardadır.

Ayrıca, PVC profillerinden yapılmış pencerenin ısı yalıtım performansı da yüksektir. Dolayısıyla kullanıldıkları mekanlarda kışın ısınma enerjisinden, yazın iklimlendirme (klima) enerjisinden tasarruf sağlar. Diğer bir konu da PVC pencerelerin, uzun ömürleri sonrasında geri dönüşüm için enerji tüketimi, Alüminyum pencerelerin geri dönüşüm enerji tüketimine göre çok çok düşüktür.

PVC pencerelerin tüm üretim aşamalarında, düşük karbon ayak izine, kullanımları sırasında uzun ömür ve üstün yalıtım performansına, geri dönüşümlerinde de düşük karbon ayak izine sahip olmalarından dolayı diğer malzemelerden yapılmış pencerelere tercih edilmesi sonucunu doğurmuştur.

Pimapen ile ne kadarlık bir ısı yalıtımı elde edebilirim?

Bir evdeki ısı kayıplarının %20’si cam ve çerçeveden, %8’i de havalandırmalardan kaynaklanmaktadır. Doğru Pimapen PVC doğrama seçimi ve uygun cam kombinasyonu ile burada kaybedilen %28’lik ısı kaybını en az seviyeye indirgemek mümkündür.

Kaynak: Dr. O. Muzaffer TAMER’in Müstakil Bir Evde Isı Kayıpları Kitabı

Isıcam Sinerji nedir?

Isıcam Sinerji, Trakya Cam'ın ısı kontrol kaplamalı yalıtım camı ünitesidir. Isı kontrol özelliği ile Isıcam Sinerji kullanarak ısı kayıplarını standart çift camlara göre %50 azaltmak mümkündür. Isıcam Sinerji ile ısınmak için kullanılan enerji azaltılarak yakıt tüketiminden tasarruf sağlanmaktadır.

Isıcam Sinerji 3+ nedir?

Isıcam Sinerji 3+, standart çift cama göre yaklaşık 4 kat, Isıcam Sinerji’ye göre yaklaşık iki kat daha iyi ısı yalıtımı sağlayarak yakıt masraflarınızı azaltır.

Isıcam Konfor nedir?

Isıcam Konfor, Trakya Cam'ın ısı ve güneş kontrolü sağlayan kaplamalı yalıtım camı ünitesidir. Isıcam Konfor ısı kayıplarını standart çift camlara göre %50 azaltarak kışın yakıt masraflarını düşürmekte; yazın güneş ısısı girişini %40 azaltarak klima masraflarından tasarruf sağlamaktadır.

Isıcam Konfor 3+ nedir?

Isıcam Konfor 3+, çift cama göre 4 kat, Isıcam Konfor'a göre ise, yaklaşık iki kat daha iyi ısı yalıtımı sağlar. Kışın yakıt, yazın klima masraflarınızı azaltır.

Tek açılım ile çift açılım pencereler arasındaki fiyat farkı ne kadar?

Kanadın ebatlarına ve kilitleme noktalarına bağlı olarak fiyatlar değişmekte olup çift açılım pencerelerde ortalama 20 TL ile 40TL arasında fiyat farkı olmaktadır.

Beyaz ve renkli Pimapen arasındaki fiyat farkı ne kadar?

Toplamdaki profil oranına göre beyaz ve renkli Pimapen pencere arasındaki fiyat farkı %10 ile %20 arasında değişmektedir.

Pimapen pencereler koku yapar mı?

Hava ve su sızdırmazlığının mükemmel olduğu yapılan test sonuçları ile kanıtlanan Pimapen profiller, bu üstün sızdırmazlık özelliği ile zamanla odanın içerisinde canlı yaşamından kaynaklanan kokunun dışarıya çıkmasına ahşap malzemede olduğu gibi izin vermez ve bu koku zamanla yoğunlaşarak artabilir. Bu sebeple, Pimapen pencerelerin zaman zaman açılarak odanın havalandırılması sağlıklı olacaktır.

Pimapen pencereler terleme yapar mı?

Bilindiği üzere bağıl nem havada bulunan su buharı olup ortam sıcaklığına bağlı olarak bulunduğu hal değişmektedir. Terleme denilen olay da nemin cam gibi soğuk yüzeylerle karşılaştığında yoğuşarak sıvı hale dönüşmesidir. Pimapen pencere sistemlerinde iç mekan ile dış mekan tam tecritli olarak birbirinden ayrılır. Zamanla kullanıcı kaynaklı artan nem miktarı (çay demlenmesi, çamaşır asılması, akvaryum bulunması, fazla miktarda bitki yetiştirilmesi gibi), belli bir yoğunluğa ulaştığında bulduğu en soğuk yüzeyde yoğuşur ve sıvı hale döner. Bu yüzden pencereler uygun zamanlarda açılarak yeterli havalandırmanın yapılması gerekmektedir.

Kanatlarda çift açılımı neden tercih etmeliyim?

Ortamlarda sağlıklı bir havalandırma sağlayabilmek, evde bulunan küçük çocukların açık pencerelerden düşme riskini azaltmak ve hırsızlara karşı caydırıcı önlem getirdiği için kanatlarda çift açılımı tercih etmek önerilir.

Pimapen pencereler hırsıza karşı güvenli midir?

Kırılmaya karşı dayanıklı lamine camlar ile uygun güvenlikli aksesuarların birlikte kullanılması durumunda Pimapen pencereler hırsızlara karşı caydırıcı önlem alınmasına katkıda bulunur.

Kullandığınız malzemelere ne kadar garanti süresi veriyorsunuz?

Kullanıcı hataları hariç bütün malzemeler 2 yıl ücretsiz 10 yıl süre ile garantilidir.

Hatüpen'in kalite ve çevre politikası nedir?

Hatüpen Pencere Sistemleri olarak Pimapen PVC Kapı ve Pencere satış, üretim ve montajı süresince;

 • Geçmişte olduğu gibi gelecekte de sektörde kalite önderi olabilmek için çalışmayı,
 • En iyi ürünü, en uygun fiyatla, zamanında ve istenen şekilde bayilerimize ve müşterilerimize teslim etmeyi,
 • Bayilerimizin ve müşterilerimizin istekleri ve beklentileri doğrultusunda ürünler sunarak memnuniyetlerini artırmayı,
 • Yeniliklere ve değişime açık bir Firma olarak sektörün gelişimine katkıda bulunmayı,
 • Tedarikçimiz, çalışan personelimiz, bayimiz ve müşterimizin mutluluğunu sağlamayı,
 • Disiplinli, araştırmacı, çalışkan, bilgiyi paylaşan ve güler yüzlü bir ekiple iyi niyet, hüsnüniyet ve samimiyet ilkeleri içinde çalışmayı,
 • Tüm faaliyetlerimizde ulusal ve uluslar arası standartlara, yasal mevzuat hükümlerine ve CE ile ilgili olarak TS EN 14351-1, 4703 sayılı kanun ile 89/106/EEC ‘ye uymayı,
 • Kalite ve Çevre Yönetim Sistem şartlarına uyarak etkinliğini sürekli iyileştirmeyi ve kirliliği önlemeyi,
 • Çevre ve insan sağlığını tehlikeye atacak kadar hiçbir işin acele ve önemli olamayacağı ilkesiyle çevreyi, çalışanların sağlığı ve güvenliğini korumayı, tüm çalışanlarımızın ortak paydası olmak üzere taahhüt ederiz.

Cam kalınlığı arttıkça daha fazla ısı yalıtımı elde edebilir miyim?

Cam kalınlığı ile ısı yalıtımı arasında doğrudan bir ilişki yoktur. Bu sebeple cam kalınlığı ne kadar fazla olursa olsun ısı yalıtımı değerleri değişmeyecektir. Ancak, cam kalınlıklarının cam alanı büyüdükçe arttırılması gerekmektedir.

Kentsel dönüşüm nedir?

Kentsel sorunlar ve ihtiyaçlar göz önüne alınarak bir bölgenin ekonomik, toplumsal ve mekansal özelliklerinin incelenmesi ve uygulanabilir bir yol haritası doğrultusunda başta deprem olmak üzere doğal afetlere karşı dayanıklı olmayan binaların yerlerine sağlam, güvenli ve modern binaların yapılmasıdır.

Yaşanılabilir standartlarda kentler oluşturulması amaçlanan kentsel dönüşüm projeleri ile son teknolojiyle geliştirilen yapı ürünlerinin kullanıldığı, modern, güvenli, enerjiyi verimliliği esas alınan çevreye karşı duyarlı ve hayat kalitesini arttıran binalar inşa edilmektedir.

PİMAPEN ANKARA

1. Sınıf Kaliteli Pimapen mi istiyorsunuz?

En kısa sürede isterseniz 1 Pimapen kapı pencere, isterseniz 10000 Pimapen kapı pencere Hatüpen kalitesi ve güvencesiyle...

HEMEN ARAYIN
map-markerphonetwitterfacebookenvelopeangle-double-upyoutubeinstagramtrello